Tamamlayıcı ve alternatif tıp, geleneksel tıbbın kapsamı dışında kalan, hakkında yapılan çalışmalar olsa da nitelikli bilimsel verilerin yetersiz olduğu teşhis ve tedavi yöntemlerini içerir.

Tamamlayıcı tedaviler (akupunktur, herbalizm, yoga, aromaterapi gibi) mevcut kanıta dayalı tıbbi tedavinizin yanında kullanabileceğiniz tedaviler anlamına gelir. Kendinizi daha iyi hissetmenize ve hastalığınızla daha kolay baş etmenize yardım edebilir.

Alternatif tedaviler (homeopati, bitkisel ilaçlar, çeşitli diyetler) ise hastalık için önerilen tıbbi tedavinin yerine kullanılır. Bu tedaviler konusunda yapılan çalışmalar olsa da nitelikli bilimsel verilerin yetersiz olduğu bir alandır. Net yararı gösterilmiş olmamakla birlikte zararlı etkileri de olabilir.

Endometriozis tedavisinde akupunktur, homeopati, herbalism, aromaterapi, yoga ve natüropati kullanılan terapilerdir. Bu tedavilerden faydalanmayı düşünüyorsanız endometriozisi bilen ve tanıyan bir terapist tarafından tedavi almanız ve almak istediğiniz tedavi hakkında bizlerden danışmanlık almanızı tavsiye ederiz.

Akupunktur

Akupunktur geleneksel Çin tıbbının bir parçasıdır. Vücutta belirli noktalara ince steril iğneler yerleştirilerek yapılan bir yöntemdir. Akupunktur noktaları ve bitkisel formülasyonlar kişinin teşhisine göre seçilir ve kişiden kişiye değişkenlik gösterir.

Endometriozis ve kronik pelvik ağrı gibi hastalıklarda akupunktur ve bitkisel ilaçların tedaviye yardımcı olduğu düşünülmektedir. Endometriozisin akupunktur ile tedavisi bir kadından diğerine ve hastalığın şiddetine göre değişmekle birlikte genellikle uzun bir zaman gerektirmektedir.

Herbalizm

Bitkisel tedavi, hastanın sağlık durumuna iyileştirebilmek için doğal bitkiler kullanılarak hastalığın tedavi edilmesidir. Bitkilerin tedavi edici etkisinin yardımıyla vücudun bağışıklık sistemini (immün sistem) kuvvetlendirmeyi amaçlayan bir yöntemdir. Herbalizm de akupuntur gibi uzun bir tedavi sürecini içerir. İmmün sistem ilgili bozuklukların endometriozis hastalığının gelişimine katkı sağladığı ile ilgili bilimsel ipuçları mevcuttur ancak bu bozuklukların mekanizması net olarak ortaya konulamamıştır. Bitkisel tedavilerin immün sistem bozukluğunu hangi aşamada tedavi ederek endometriozisi iyileştirdiğini bilmemekteyiz. Bunun da ötesinde immün sistemi kuvvetlendirmek için verilen bu tedavilerin karaciğer, böbrek gibi organlar üzerine olası zararlı etkileri bilimsel literatür tarafından bildirilmiştir.

Homeopati

Homeopati; alternatif tıp yöntemlerinin en popüler olanlarından biridir. Bitki, hayvan ürünleri ve mineral karışımlarının seyreltik dozlarda verilerek vücüdun savunma sisteminin uyarıldığı bir yöntem olarak bilinmektedir. ‘’Benzer benzeri iyileştirir’’ ilkesini temel alan bu yöntem, sağlıklı gönüllülere homeopatik ilaçlar verilerek ortaya çıkan belirtiler kaydedilir ve benzer belirtiler gösteren hastalıklarda bu tedaviler kullanılır. Bu şekilde organizmanın kendi kendini iyileştirme yeteneğinin harekete geçirildiğine inanılmaktadır.

Şu ana kadar yapılan klinik çalışmalarda homeopatinin herhangi bir sağlık durumunda kullanımına ilişkin güçlü kanıtlar elde edilememiştir. Saygın dergilerde yayınlanan bilimsel makalelerde homeopatinin etkilerinin plaseboya (aslında etkisiz olan bir maddenin, kişinin kendine iyi geldiğine inanmasıyla iyileştirici etki yapması) dayandığı görüşü desteklenmiştir. Ancak plasebonun herhangi bir yan etkisi olmadığı halde homeopatik ilaçlar yeterince seyreltilmediğinde önemli miktarda aktif bileşen içerebilmekte ve yan etkilere neden olabilmektedir. Bu tedavi ile ilgili bir diğer tehlike ise kişinin mevcut tıbbi tedavisini bırakmasına veya aksatmasına neden olabilmesidir. Bu noktada, mevcut deliller ışığında şu an için bu tedaviyi önermemekteyiz.

Natüropati

Doğal Tıp olarak da bilinen natüropati, 19. yüzyılın sonlarında vücudun kendi kendini iyileştirdiği inancından gelişmiştir. Natüropati, vücudun var olan doğal dengesinin sağlıksız bir yaşam tarzıyla bozulabileceğini ve bunun da hastalıklara sebep olacağını düşünmektedir.

Bir sorunun altta yatan sebeplerine değil, yalnızca iyileşme sürecini teşvik etmek için mümkün olduğunca diyet ve yaşam tarzı değişikliklerini içerir. Natüropatiyi kullanarak endometriozis tedavisi tamamen bütüncül bir yaklaşımdır ve bir hastanın yaşamının birçok alanını içerecektir. Diyet, yaşam tarzı değişiklikleri, hormon dengeleyici otlar ve ağrı kesici otlar içerir. Nazik egzersiz programları için talimatlar ve öneriler de dahil edilebilir.

Aromaterapi

Aromaterapi, bitkilerin doğal aromatik yönlerini (uçucu yağlar) hem kokusu hem de kendi tıbbi özellikleri için kullanan bir şifa şeklidir. Bu aromatik yağlar geniş bir yelpazede bulunur ve tohum, kabuk, yaprak, çiçek, ahşap, kök veya reçineden bitki türüne göre ekstre edilirler.

Bir aromaterapi tedavisinde uçucu yağlar çeşitli şekillerde vücutla etkileşime girer. Esansiyel yağlarla hazırlanan ve cilde sürülen bir masaj yağının cilt altındaki yağ hücrelerinden emilerek dolaşım sistemine katıldığı ve organlarla iletişime girdiği düşünülür. Masaj profesyonel aromaterapistlerin kullandığı temel yöntemdir, çünkü esansiyel yağların iyi bir şekilde emilmesini sağlar ve kendisinde çok rahatlatıcı ve iyileştirici bir deneyimdir.

Yoga

Yoga bedenimizi, zihnimizi ve nefesimizi dengeleyen ve güçlendiren bir farkındalık çalışmasıdır. Duruşlar ve nefes egzersizlerinden oluşur. Yogadaki öğretiler kişinin sakinleşmesine, bedenine odaklanmasına, pozitif hislerinin artmasına ve stresten uzaklaşmasına neden olur. Endometriozis ve ağrı yönetiminde önerilen tamamlayıcı tıp yöntemlerinin başında gelmektedir.