Bir kadın için başa çıkması en zor ağrılardan biri endometriozis ağrısıdır. Genellikle adet dönemlerinde başlayan döngüsel bir ağrı olduğu gibi hergün tekrarlayan bir ağrı da olabilir.

Ağrı cinsel ilişki esnasında, dışkılama veya idrar yapaken de olabileceği gibi bazen günlük aktiviteler esnasında veya uzun süre ayakta durunca da görülebilir.

Ağrım normal mi?

Toplumda yaygın olan düşünce adet dönemlerinde kadınların ağrı yakınmasının normal olduğudur. Bu yaygın düşünce kadının ağrısını ötelemesine ve kendini bu durumun normal olduğuna inandırmasına sebep olur; dolayısıyla ağrısını önemseyip doktora başvurması gecikir.

Endometriozis hastalarında, ağrı şikayetinin çevresindekiler tarafından ciddiye alınmaması ayrıca bir stres oluşturmaktadır. Buradaki sorun hastalığın görünmez olmasıdır. Fiziksel olarak iyi görünmeniz aileniz veya çevrenizdekilerin şikayetlerinizi abarttığınızı düşünmelerine sebep olabilir. Bütün bunlar stresinizi artırıp çaresizlik duygusu yaratır. Bu dünya çapında milyonlarca kadının ortak sorunudur. Size önerimiz, bu profil ile örtüşen bir durumunuz varsa en kısa zamanda bir endometriozis uzmanına başvurmanızdır.

Endometriozis ağrısı nerelerde hissedilir?

Çoğu hasta endometriozis ağrısını kasıklarında hisseder. Genelde şiddetli kramp tarzında ağrının her iki kasık bölgesinden başlayıp bele, makata ve bacaklara dağıldığını ifade ederler.

Bu ağrılar vücudun başka bölgelerinde de hissedilebilir. Nadiren endometriozis idrar kesesini tutabilir. Bu durumda idrar yaparken ağrı ve kanama görülebilir. Bazen bağırsaklarda oluşup dışkılama sırasında şiddetli, makata vuran ağrı yapabilir. Endometriozis hastalığının yumurtalıkta oluşturduğu kistler (çikolata kistleri) patlayıp çok şiddetli ve yaygın karın ağrısına sebep olabilirler.

Endometriozisde ağrının şiddeti

Ağrının şiddeti hastalığın evresi veya yaygınlığı ile ilişkili değildir. Bir kadın, çok küçük endometriozis odakları olduğu halde çok şiddetli ağrı hissedebilirken, bir başkası çok yaygın endometriozis lezyonlarına rağmen çok az ağrı hissedebilir.