Endometriozis tanısı nasıl konulur?

Şikayetlerinizin endometriozis kaynaklı olup olmadığını anlamak için doktorunuz ilk önce şunları yapacaktır:

  • Adet döneminiz hakkında ayrıntılı bir öykü, tıbbi özgeçmiş ve soygeçmişiniz.

  • Pelvik muayene: Hem vajina hem de rektumun kontrol edilmesini içerir.

  • Vaginal ve/veya rektal ultrasonografi

Endometriozis tanısı klinik şüphe ile konulur. Muayeneniz, bulgularınız ve risk faktörleriniz sizde endometriozis olduğunu düşündürdüyse doktorunuz tanı amaçlı başka testler istemeyebilir, ancak yapılan tetkikler tanı açısından yeterli değil veya başka organ sistemlerinin de değerlendirilmesi gerekiyorsa ek tetkikler istenebilir.

Ek Tetkikler

1 - Kan testi (CA-125)

2 -Görüntüleme yöntemleri (manyetik rezonans görüntüleme, bilgisayarlı tomografi, kolonoskopi)

3 - Laparoskopi

Laparoskopi karın içinin ışıklı bir teleskop ile gözlenmesi işlemidir ve halk arasında kapalı ameliyat olarak da bilinir. Endometriozis hastalığının gerçek tanısı, laparoskopik yöntemle karın içinde görülen endometriozis lezyonundan biyopsi alıp patolojiye gönderilerek konulur. Görüntüleme yöntemlerinin ilerlemesi ve endometriozis hastalığının tanısında farkındalığın artmasıyla birlikte laparoskopinin tanı amaçlı kullanımı nadir haller dışında neredeyse terk edilmiştir.

Endometriozis: Tanınamayan hastalık

Birçok kadın endometriozisi için doğru bir tanı alana kadar, yıpratıcı ve üzücü tecrübeler yaşayabilir. Bu kadınlar aslında bir sağlık sorununa sahip olduklarını bilirler fakat çoğu zaman kendilerine şikayetlerinin normal olduğu veya psikolojik nedenlere bağlı olduğu söylenebilir.

Eğer yukarıda bahsedilen belirtilerden herhangi birine sahipseniz, endometriozis şüphesiyle değerlendirilmeniz gerekir. Bu hastalıkta tanı ne kadar geç konursa tedavi o kadar zor olacaktır. Kliniğimize başvuran endometriozis hastalarının çoğunluğunu en az üç hekim tarafından değerlendirildiği halde doğru tanı alamamış hastalar oluşturmaktadır.